En İyi İşitme Cihazını Seçme Rehberi

İşitme gereksinimleriniz ne olursa olsun, size en uygun işitme cihazını seçmek için bilmeniz gereken faktörleri bu rehberde bulabilirsiniz.

İşitme Kaybınızın Türü ve Düzeyi

İşitme cihazı seçiminden önce, işitme kaybınızın türünü ve şiddetini anlamak önemlidir.

Genelde, işitme kaybı iki ana kategoriye ayrılır: iletim tipi işitme kaybı ve sensorinöral tip işitme kaybı. Bu iki tipin bir kombinasyonu da olabilir.

Eğer işitme kaybı konusunda endişeleriniz varsa, bir işitme uzmanına danışarak detaylı bir değerlendirme yaptırabilirsiniz.

Farklı İşitme Cihazı Modelleri

İşitme cihazları, genellikle kulak içi veya kulak arkası olarak sınıflandırılır.

Kulak İçi İşitme Cihazları (ITE)

Bu cihazlar, kulak kanalının girişine sığacak şekilde tasarlanmıştır ve genellikle görünmezdir. Özellikle tamamen kulak kanalı içine yerleştirilen modeller (CIC) daha görünmezdir ve hafif-orta derece işitme kayıpları için idealdir.

Kulak Arkası İşitme Cihazları (BTE):

Bu kategori altında üç ana tip bulunmaktadır: standart BTE, RITE (mikrofon kulak içinde) ve RIC (mikrofon kulak kanalında). BTE modelleri geniş bir işitme kaybı yelpazesine hitap eder.

Dinleme Ortamlarınızı Göz Önünde Bulundurun

İşitme cihazlarının teknolojik özellikleri değişiklik gösterebilir. Hangi ortamlarda daha çok vakit geçirdiğinizi düşünerek bir seçim yapmalısınız. Örneğin, telefon, TV ve diğer cihazlarla entegre çalışabilen işitme cihazları mevcuttur.

İşitme cihazları, bulunduğunuz ortama adapte olacak şekilde ayarlanabilir, doğal ve özelleştirilmiş bir ses deneyimi sunarlar. Yüksek frekansta çocuk sesi veya kuş ötüşleri gibi sesleri algılama kapasiteleri vardır ve istenmeyen sesleri minimuma indirir.

Tasarım ve Fonksiyonellik

İşitme cihazları, farklı boyutlarda ve stillerde mevcuttur. Tamamen kulak kanalı içine yerleştirilen cihazlar (CIC) en görünmez ve minimalist tasarımlı cihazlardır. Diğer yandan, kulak arkası modeller çeşitli renk seçenekleri ile gelir, böylece kişisel stilinize veya cilt renginize uyan bir modeli seçebilirsiniz. İşitme cihazınızı seçerken, görme yetiniz ve motor becerilerinizi göz önünde bulundurmanız önemlidir. Özellikle daha küçük cihazların düğme ve pil boyutları da küçük olabilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbeti başlat
1
Sorunuz mu var?
Scan the code
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?